Czym tak naprawdę są mediacje?

Posted on 06/07/2017 7:34am

Mediacyjna rozmowa jest przeprowadzona efektywnie wtedy, gdy jest pewny rozjemca. O sukcesie mediacji rozstrzyga przede wszystkim osoba prowadząca rozmowy. Każdy specjalista wie, że dojście do porozumienia, zażegnanie konfliktu jest bardzo skomplikowanym działaniem, a mediator w całym zadaniu odgrywa najważniejszą rolę.

mediacje i negocjacje
Author: Connect Euranet
Source: http://www.flickr.com
Zatem, jakie powinny być usługi mediacyjne? Przede wszystkim całościowy przebieg działań powinien być zrealizowany fachowo, obiektywnie z zaangażowaniem ze strony osoby prowadzącej rozmowę mediacyjną. Bez względu na to czy chodzi o mediacje Wrocław czy warszawa najważniejsze jest to, aby sam mediator okazał się specjalistą w swojej branży. Jaki powinien być mediator? Kompetentność to jeden z najważniejszych warunków, ale nie mniej ważne jest to, aby mediator budził zaufanie swym wyglądem i sposobem bycia. Kolejna cecha to oczywiście neutralność i rzeczowa ocena całej sytuacji. Usługi mediacyjne to nie jest rozsądzanie konfliktu lub wydawanie opinii to głównie namowa dwóch stron do rozpoczęcia współpracowania ze sobą. Ważnym celem mediatora jest kierowanie pełnym procesem mediacji. Jest to niezwykle trudny zawód, ponieważ bardzo często usługi mediacyjne przeprowadzane są w ciężkich warunkach przepełnionych złymi emocjami i napastliwymi działaniami. Dlatego tak istotne są umiejętności zawodowe mediatora, ale także znajomość psychologii czy technik rozwiązywania konfliktów. Usługi mediacyjne to również przestrzeganie zasad etyki.

W chwili gdy potrzebujemy mediatora, bo spór jest już w takim punkcie, że żadna ze stron konfliktu nie chce ustąpić należy poszukać agencji mediacyjnej, która istnieje już przynajmniej parę lat w branży. Można oczywiście poznać opinie z internetu, lecz najrozsądniejsze będzie skorzystanie z pracy pośrednika w sporze już sprawdzonego przez kogoś z naszych znajomych.