Komu przysługują alimenty i kiedy się je dostaje?

Posted on 08/09/2017 12:56pm

Wśród najróżniejszych świadczeń, jakie możemy otrzymywać znaleźć można także alimenty, które są dość specyficznymi środkami, dostępnymi dla nas w konkretnych sytuacjach. Nie każdy wie komu one przysługują i w jakiej sytuacji możemy mieć do nich dostęp, dlatego warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat.

Są to rzecz jasna świadczenia opłacane przez danego członka rodziny. Nie każdy natomiast wie, że może je również dostawać małżonek lub rodzic i wszystko zależy w praktyce od konkretnych okoliczności oraz sytuacji. W temacie alimentów najwięcej informacji może zapewnić nam radca prawny, posiadający wiedzę o przepisach prawa i sytuacjach, kiedy tego typu świadczenia są możliwe do uzyskania. Sam fakt ich przyznania oraz pobierania wiąże się z pewnymi wymaganiami do spełnienia, a czasem pojawiają się jeszcze problemy z ich wyegzekwowaniem.

Prawo alimentacyjne


Jeśli przyznane zostały świadczenia alimentacyjne, poszczególna osoba zobowiązana jest do ich uiszczania. Często jednak zdarza się, że nie chce ona tego robić i w tym celu ukrywa swoje dochody bądź posługuje się kłamstwami na temat swojej sytuacji materialnej i wówczas trzeba podjąć konkretne kroki mające na celu uzyskanie należnych kwot. Nie zawsze jest to proste, a dodatkowo wymaga pewnej wiedzy, dlatego najlepiej w tego typu sytuacji będzie skorzystać z pomocy specjalisty, który zasugeruje nam jak trzeba to zrobić i gdzie się udać, żeby złożyć konkretne wnioski. Warto wiedzieć jakie mamy prawa pod tym względem.

Jak wyszukać dobrą pomoc prawną?

Na rynku funkcjonują różne firmy, jakie mogą zaoferować nam pomoc prawną w zakresie interesujących kwestii, w tym alimentacyjnych. Oczywiście warto skorzystać z tego typu usług, ponieważ mogą one pomóc nam poradzić sobie z rozmaitymi problemami oraz rozwiązać kwestie, które wydawały się zawiłe. Fachowego adwokata bądź radcę prawnego wyszukamy wchodząc na internet, ale możemy także odwiedzić w tym zakresie poradnię, w której bezpłatnie uzyskamy rzetelne wsparcie i wskazówki na temat kwestii prawnych. Możliwości mamy bardzo wiele, a wszystko zależy tylko od nas.