W jaki sposób grafolodzy badają prawdziwość różnego rodzaju podpisów i ręcznie pisanych dokumentów.

Posted on 17/11/2018 7:35am

Wielu ludzi nie ma zbyt wyraźnego podpisu na różnych dokumentach, a wraz z upływem czasu styl ich podpisu również może się zmieniać. Takie mało oryginalne podpisy są także łatwe do podrobienia, i niestety zdarza się coraz częściej, że są one kwestionowane.

badania grafologiczne
Source: pixabay
W praktyce przeważnie zdarzają się dwie sytuacje, czyli albo ktoś wypiera się podpisu i będzie twierdził że to nie jest jego, pomimo że to rzeczywiście on zrobił, albo podpis został sfałszowany. W obu tych przypadkach sprawa może być ciężka do wykrycia, zwłaszcza jeżeli nie było świadków. A czasami gra będzie szła o bardzo wysoką stawkę, ponieważ fałszowane są najróżniejsze umowy sprzedaży nieruchomości, samochodów czy też testamenty. Jeśli będą się pojawiać wątpliwości co do autentyczności podpisu, to w takich przypadkach niezbędne mogą być badania grafologiczne (sprawdź ofertę). Robione są one przez osoby zwane grafologami, a ich głównym zadaniem będzie określenie autentyczności albo samego podpisu, albo całego dokumentu. Na takie badania niejednokrotnie kieruje sąd podczas postępowania, lecz również nie ma żadnego problemu, żeby ktoś je wykonał na własną rękę.

Po przeprowadzeniu badań wydawana jest ekspertyza grafologiczna (dowiedz się więcej), na podstawie której da się dalej prowadzić daną sprawę, niejednokrotnie liczyć się jednak trzeba z całkiem sporym czasem na skończenie. Trudno w jednoznaczny sposób określić, jak długo trwać będzie takie badanie. Są przypadki, że już na pierwszy rzut oka widać, że podpisy bardzo się różnią i tak naprawdę sprawa jest klarowna. Ale w niejednym przypadku fałszerstwo zrobione zostało przez naprawdę dobrych fałszerzy, i jednoznaczne stwierdzenie autentyczności wymaga naprawdę sporego doświadczenia i dziesiątek godzin pracy.

Grafolodzy w trakcie tego typu badań przede wszystkim sprawdzają kształt i wielkość znaków, odstępy pomiędzy nimi i sposób łączenia. Lecz na końcowy wygląd podpisu będzie miało wpływ sporo rożnych rzeczy, o jakich należy pamiętać. Nawet typ wykorzystanego przyboru do pisania czy okoliczności, w których był składany mogą w dużym stopniu zmienić jego charakter.