W jaki sposób dobrać najlepsze biuro księgowe

Posted on 11/12/2018 7:22am

Złożoność zagadnień podatkowych sprawia, iż wielu przedsiębiorców zleca prowadzenie księgowości biurom księgowym. W związku z tym na rynku usług rachunkowych istnieje silna rywalizacja.

Co wziąć pod uwagę wybierając Biuro rachunkowe - nasz serwis www - Legnica? Tradycyjnie rozumiana księgowość, to prowadzenie rejestrów dla celów podatkowych, np. podatkowej księgi przychodów i rozchodów jak też archiwizacja zaświadczeń finansowych. Taka dokumentacja musi być składowana do momentu przedawnienia się zobowiązań wobec fiskusa (to jest przez kolejne 5 lat podatkowych). Jednak w praktyce, usługi biur księgowych często wykraczają poza teren tradycyjnie pojmowanej księgowości. Siła rywalizacji rynkowej sprawia, że w ofercie takich firm coraz to częściej pojawiają się następujące pozycje: szeroki zakres doradztwa (zakładanie przedsiębiorstwa, optymalizacja kosztów, wybór formy opodatkowania), adiustowanie błędów, które zostały popełnione przez inne biura lub na własną rękę rozliczającego się podatnika, narzędzia on-line do fakturowania oraz wglądu w operacje rachunkowe, ewaluacja i sporządzanie umów cywilnoprawnych, prowadzenie dokumentacji kadrowej, audyt dokumentacji firmowej.

perspektywa - firmy
Author: Marcin Polak
Source: http://www.flickr.com
Przed doborem biura rachunkowego, warto sprawdzić czy wybrana firma zapewnia usługi z powyższego indeksu. Parafowanie umowy z biurem rachunkowym w żadnym stopniu nie ogranicza odpowiedzialności przedsiębiorcy za potencjalne błędy oraz niedopatrzenia, jakie odkryje fiskus. Współpraca ze specjalistą rachunkowym polega na udostępnieniu mu pełnomocnictwa do przygotowywania a także sygnowania deklaracji podatkowych w imieniu zleceniodawcy. Jednak to człowiek biznesu w dalszym ciągu ponosi pokłosia, które wiążą się przykładowo z mylnymi zapisami w KPiR. Warto jednak pamiętać, że księgowość Legnica odpowiada za wyrządzone szkody na podstawie skonstruowanej umowy, a bezpieczeństwo klientów zapewnia obowiązkowa polisa OC. Jeśli kontrahent ucierpi w wyniku błędów biura rachunkowego, może domagać się odszkodowania (tutaj więcej informacji).

Jakość usług księgowych ma niebagatelne znaczenie dla formy finansowej przedsiębiorcy. Dlatego obowiązujące prawo przewiduje dość rygorystyczne wymagania dla biur rachunkowych. Najważniejsze aspekty dotyczą: Kwalifikacji zawodowych – człowiek biznesu prowadzący biuro rachunkowe (lub jeden z jego pracobiorców) powinien uzyskać imienny certyfikat, który jest wydawany przez Ministra Finansów. O taki dokument mogą ubiegać się osoby, które ukończyły studia wyższe lub podyplomowe z zakresu księgowości i posiadają trzyletni staż zawodowy w księgowości.