W jakich okolicznościach podwładni bywają szczególnie narażeni na nieprzestrzeganie praw pracowniczych przez szefów

Posted on 11/07/2017 7:35am

O prawach pracowniczych mówi się dziś dosyć dużo, a długie dyskusje, nie tylko polityczne, zazwyczaj są wywoływane przez groźne wypadki, za które ponosi odpowiedzialność pracodawca. Samym przełożonym można niemało zarzucić, a wymienienie największych grzechów zajęłoby masę czasu. Niektóre sytuacje przy tym powodują, że księgowe czy sekretarki w szczególny sposób obawiają się niesprawiedliwego traktowania. Niekiedy obawy tychże pracowników okazują się niczym nieuzasadnione. Wiadomo jednak, że rozsądniej dmuchać na zimne, szczególnie jeśli określony zakład przechodzi przekształcenie na wielką skalę.

Prawnicy
Author: Steven Vance
Source: http://www.flickr.com
Fuzje przejęcia przedsiębiorstw - takie słowa mogą zabrzmieć jak wyrok dla rzetelnie pracujących osób. Zarówno fuzje, jak i przejęcia pozostają terminami prawie identycznymi, chociaż oczywiście ekonomiści umieją omówić ogólne czy szczegółowe różnice. Natomiast dla pracowników te kwestie mają tak naprawdę drugorzędne znacznie. Każda, a w szczególności tak poważna zmiana, niesie ze sobą nawet groźbę utraty piastowanego dotąd stanowiska. Fuzje czy przejęcia choć bywają związane z ryzykiem, to zarazem wielu szefów upatruje w tego typu działaniach wielkie szanse na rozwój swojej instytucji. Nowe, niekiedy międzynarodowe rynki, nowi klienci oraz wspólnicy - to wszystko sprawia, że spółka bądź wytwórnia staje się o wiele bardziej konkurencyjna (strona warta odiwedzenia).

Istnieje oczywiście również i druga strona medalu. Menedżerów nie wolno przecież z góry oskarżać o nieuczciwość. Na etapie restrukturyzacji ci bardziej przewrażliwieni przedsiębiorcy będą szukać pomocy u prawników, czy szerzej wszystkich absolwentów kierunków prawniczych, a słowa najlepsza kancelaria prawo pracy z pewnością będą później kojarzone z fachowością proponowanych usług. Specjaliści w klarowny sposób wytłumaczą najważniejsze sprawy związane z przyjęciem nowych podwładnych, w tym również tych niepełnosprawnych oraz przygotują formularze umów. Poza tym przedstawią wszystkie najważniejsze zmiany w aktualnym prawie pracy, co po części sprowadzić się musi do wyliczenia obowiązków pracodawcy. Zajmą się też innymi, najmniej typowymi przypadkami, które są najbardziej kłopotliwe.

Ograniczyliśmy się tu do przedstawienia zaledwie jednego przykładu, choć można byłoby ich podać o dużo więcej. W życiu można bowiem spotkać się z rozmaitymi sytuacjami, więc niełatwo wspomnieć o wszystkim. Można tymczasem zaryzykować hipotezę, że praktycznie wszystko zależy od przełożonego - jeżeli zależy mu na uczciwości względem podwładnych, to zapewne znajdzie on budujące rozwiązanie każdej sytuacji (www).