Z jakiego powodu wiele osób wpadło w problem z długami, jakie są skuteczne sposoby na wyjście z długów.

Posted on 05/07/2018 7:31am

Całkiem niedawno jeszcze każdy, kto miał dowód osobisty mógł pozaciągać kredyty na faktycznie wysokie sumy. Banki udzielały ich bez ograniczeń, często nawet nie trzeba było dostarczać zaświadczenia o dochodach, a wystarczyło powiedzieć ile się zarabia. Lecz tego typu możliwości spowodowały, że wielu ludzi zaczęło się zadłużać dużo powyżej możliwości spłacania. I okazywało się nagle, że pieniędzy już dawno nie ma, a raty sięgają nawet połowy zarobków.

fotka - prawo
Author: Marcin Polak
Source: http://www.flickr.com
Gorzej, jeśli zarobki te w pewnej chwili ktoś tracił i przez pewien czas nigdzie nie pracował. W takich przypadkach ludzie zaczęli wpadać w spiralę długów, żeby pozbawić się jednych zobowiązań brali kolejne, na dużo mniej sprzyjających warunkach. Taka sytuacja to prosta droga do tego, żeby całkowicie stracić kontrolę nad swoim życiem, pojawić się na listach dłużników czy nawet spotkać się z komornikiem. I jeśli nie zacznie się z tym coś robić, to rzeczywiście wszystko tragicznie się skończy, na szczęście jest kilka sposobów, dzięki którym można wyjść z zadłużenia.

Jednym z istotniejszych aspektów podczas kłopotów ze spłacaniem zobowiązań jest systematyczny kontakt z wierzycielem. Najgorszą opcją będzie nieprzyjmowanie korespondencji i nieodbieranie telefonów, takie postępowanie w każdym przypadku skończy się - jesteśmy tutaj - katastrofą. Zdecydowanie lepiej będzie porozmawiać o kłopotach i wspólnie znaleźć odpowiednie rozwiązanie, w końcu wszystkich interesuje, żeby wszystko było spłacone. Niejednokrotnie będzie możliwa zamiana sposobu spłaty, wydłużenie czasu, a w niektórych przypadkach może się okazać, że hasło anuluj dług będzie jak najbardziej możliwe. Ale oddłużanie będzie się jeszcze składać z paru elementów, z których najważniejsze jest oszczędzanie.

Być może na jakiś czas będzie trzeba zrezygnować z niektórych wydatków i przyjemności, a czasami będzie niezbędne znaczące przebudowanie swoich wydatków. Bardzo przydaje się przy tym szczegółowa kontrola nad wydatkami i zakupami, dzięki jakiej będzie potem można przeanalizować, na co przeznacza się pieniądze i dokonać pewnych korekt.