Zwolnienie się z pracy – co trzeba mieć w pierwszej kolejności obecnie na uwadze nim odejdzie się z zajmowanego stanowiska?

Posted on 07/09/2018 7:17am

Praca jest dziś bezwzględnie jednym z najważniejszych elementów życia każdego człowieka, w szczególności jeśli ma się na względzie fakt, że bezrobocie na polskim rynku cały czas jest rzeczywiście dość duże, co powoduje, że kategoryczna większość osób boi się straty dotychczasowej posady.

firma - marina
Author: Ministerio de Cultura de la Nación Argentina
Source: http://www.flickr.com

Trzeba jednakowoż przyznać, że jednocześnie rynek pracy w ciągu ostatnich kilku lat przeszedł dużą metamorfozę oraz pracownicy nie są już przywiązani tak bardzo do jednego zakładu pracy, ale często zmieniają dotychczasowych pracodawców, w poszukiwaniu lepszych warunków. O czym trzeba pamiętać, jeśli planuje się zwolnienie z pracy? Przede wszystkim, należy dać znać pracodawcy z odpowiednim wyprzedzeniem, a ilość wymaganego czasu jest zapisana w umowie. To dosyć istotne, jeżeli chce się być w porządku wobec dotychczasowego szefa, jako że firma ( Kliknij !) będzie musiała w końcu odnaleźć kogoś na to stanowisko. W czasach, w jakich referencje są elementem procesu rekrutacyjnego często branym pod uwagę, nie można o tym zapominać oraz stawiać przełożonych w problematycznej sytuacji.

firma - zbliżenie
Author: Ministerio de Cultura de la Nación Argentina
Source: http://www.flickr.com
Zdarza się, że to szefostwo decyduje o zwolnieniu pracownika. Przykładem może być między innymi zwolnienie dyscyplinarne, stosowane gdy pracownik mocno naruszył ważne zasady panujące w danej firmie albo w jakikolwiek sposób złamał prawo. A co zrobić, jeśli nie ma się czasu na złożenie wypowiedzenia w wymaganym terminie i pragnie się wcześniej zakończyć współpracę z daną firmą? Wtedy możliwe jest rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia, o ile osoba decyzyjna wyrazi zgodę. Z pracy wskazane jest zawsze odchodzić w dobrych stosunkach oraz nigdy nie należy palić za sobą mostów, przede wszystkim obecnie, kiedy branże bardzo często znają wszystkich specjalistów, dlatego niezbędne jest polubowne rozsądzanie ewentualnych sporów.

Podsumowując, gdy planuje się odejście z pracy, przede wszystkim należy pamiętać o tym, czy przypadkiem nie obowiązuje nas okres wypowiedzenia. Dobrze jest mieć to na względzie już na etapie szukania nowego zatrudnienia, żeby wszystkie terminy zgrać ze sobą w czasie. Pracodawca docelowo musi mieć czas na odszukanie kolejnego pracownika.